כניסה לפרופיל

ציוד כושר

ציוד הכושר הוא תחום מפותח מאד בארץ, וניתן ליהנות ממנו הן בחדרי הכושר והן בשימוש הביתי. יש שיטענו כי ההשקעה בציוד כושר היא בזבוז של זמן וכסף, ואולי אפילו התמקדות בטפל – בקניית מוצרים נלווים שאינם קשורים לאימון עצמו, המסלפים את מטרתו האמיתית. אך אמירה זו נובעת מחוסר היכרות עם התחום, ולמעשה רובו של ציוד הכושר מאפשר לבצע פעולות שלא ניתן היה לעשות בלעדיו. יתרה מכך, ללא ציוד כושר, עולם האימונים היה דל מאד ובלתי מפותח. אז אילו סוגי ציוד כושר קיימים? ולאילו שימושים?


ציוד כושר לביצוע תרגילים


פעולות הכושר פרושות על פני שלל תחומים: אירובי, הליכה, ריצה, רכיבה, שחייה, הרמת משקולות ועוד ועוד. לכל אחת מפעולות אלה יש ציוד מיוחד שמתאים לה, ובתוך כל תחום ישנה תת-חלוקה לציוד המתאים לכל תרגיל, או לקבוצת תרגילים באופן ספציפי. למשל, בעולם הפילאטיס ישנו שימוש נרחב בכדורים לשימושים שונים, כאשר גודל הכדור קובע מה ניתן לעשות איתו: אם הוא גדול, ניתן לשבת עליו ולבצע תרגילי גב לדוגמא, ואם הוא קטן ניתן להחזיקו ביד ולבצע תרגילי מתיחה שונים בידיים וברגליים. פיתוח הציוד המסייע לביצוע תרגילים תרם רבות לכל סוגי האימונים, ובזכותו ניתן למקסם את כל היעדים.


ציוד כושר לתנאי אימון נוחים


כמובן שישנו סוג נוסף של ציוד כושר, והוא – ציוד הנוחות המסייע בביצוע התרגילים. המילה "נוחות" עשויה לבלבל כאן, מפני שהיא מזוהה בדרך כלל עם פינוק ועצלנות. אך בכל הקשור לעולם הספורט, לנוחות יש תפקיד מכריע בהרחבת היכולות הפיזיות, ובהתאם לכך גם ברצון שנוצר להמשיך ולהתאמן. ציוד כמו כפפות להרמת משקולות, משטחי נוחות להתעמלות על הקרקע, ואביזרי תמך שונים, הוא קריטי להמשך תקין של ביצוע התרגיל ועשייתו בהנאה. לא קשה לדמיין כיצד היתה נראית ידו של מרים משקולות לאחר הרמה של משקולת אחת בלבד ללא כפפות, ובודאי שלא את מצב רוחו.


האם יש צורך בהדרכה מיוחדת לשימוש בציוד הכושר?


בדרך כלל ישנן הנחיות ברורות לביצוע פעולות האימון השונות, אך מומלץ להתייעץ גם עם מדריכי כושר או לצפות בסרטוני הדרכה באינטרנט. התעניינות ולימוד של כל אביזר, אפילו במקרה של היכרות איתו מהעבר, יכולים לגלות עליו שימושים חדשים ולא מוכרים. השמירה על ההוראות תביא לתוצאות טובות יותר, ולרוב אין לחשוש מפגיעה כתוצאה משימוש לא נכון במכשירים. רוב ציוד הכושר נושא תווי תקן של בטיחות, אך עם זאת יש לנהוג בו בזהירות ובאחריות, ולא לבצע פעולות שנראות מסוכנות.